Tyto internetové stránky využívají soubory cookie k ukládání informací na Vašem počítači. Některé jsou z nich zásadně důležité pro funkčnost stránek. Dalším používáním těchto stránek udělujete souhlas s umístěním těchto souborů cookie. V případě nesouhlasu opusťte tyto stránky.
| Souhlasím | Opustit stránky |
Bydlení | Cestování | Horoskopy | Hry, video, PC | Informace webu | Zajímavosti

Rybí recepty

Rybí recepty, recepty z ryb. Rybí maso není méně hodnotné než maso teplokrevných zvířat. Jeho kvalita se liší podle druhu ryb i podle jejich stáří a velikosti. Ovlivňuje ji i to, odkud ryba pochází a kdy byla ulovena. Tak třeba kapr z řeky je chutný, ať je jakkoli velký, zatímco u kaprů ze stojatých vod – rybníků jsou chutnější menší kusy, zejména proto, že nejsou tak tučné. Ale i ty by měly bahnitou příchuť ze stojaté vody, pokud by se nedaly vysádkovat.

Obecně stačí říci, že nejdůležitější pro to, aby se rybí pokrm stal pochoutkou i pro labužníky, je zvolit vhodnou úpravu podle druhu ryby určené k přípravě jídla. A na uklidněnou všem, kdo dosud nemají příliš mnoho zkušeností s rybími pokrmy – rybí maso je jediné, u kterého tolik nevadí, pokud by se vám někdy trochu „utrhla“ ruka při solení. 

Rybí maso obsahuje také důležitý vitamín B12, mořské ryby navíc jód. Z ostatních minerálních látek, které musíme tělu v potravě dodávat, jsou v rybím mase přítomny všechny, které najdeme v ostatních druzích masa. Některé ryby mají více fosforu, hořčíku a vápníku. Dlouho se věřilo, že zejména mořské ryby, právě proto, že žijí ve slané vodě, obsahují mnoho minerálních látek, že jsou jaksi „přesolené“. Ti, kdo měli předepsanou neslanou dietu, se pod tímto dojmem jídlům z mořských ryb vyhýbali, považovali je vesměs za nedietní. Není tomu tak. Mořské ryby přijímanou sůl zase vylučují, a tak si udržují vnitřní prostředí v podivuhodně stálém složení, velmi podobném vnitřnímu prostředí teplokrevných zvířat. Lze jich tedy používat i k přípravě jídel přísně dietních. To pochopitelně platí pro ryby čerstvé nebo zmrazené, ne pro ty, které se dostávají na trh nějakým způsobem upravené, třeba v konzervách, uzené nebo dokonce nasolené. Každé rybí jídlo se pochopitelně může stát nedietním ( způsobem úpravy, použitím některých přísad nebo příloh). K přípravě dietních pokrmů tohoto druhu se nehodí mořští měkkýši. Pro ně uvedené skutečnosti neplatí, u nich nedochází k zpětnému vylučování soli, a tak se jejich minerální složení blíží skladbě mořské vody. 

I základní úpravy rybího masa jsou poměrně rozmanité. Velmi hojné jsou ryby v oleji (očka, olejovky, řezy), v rajčatovém protlaku, v tomatě, ve vlastní šťávě, marinované, v majonéze, které za předpokladu správného uskladnění vydrží neotevřené bez úhony mnoho měsíců, nesmíme zaměňovat s polokonzervami. Průmyslově vyráběné konzervy lze bez problémů skladovat 1 – 2 roky, konzervy s olejem 6 měsíců. Přesto si nebudeme vytvářet velké zásoby rybích konzerv, protože těžko asi budeme mít podmínky k jejich skladování přesně podle předpisu, totiž v suché místnosti, kde teplota nepřekročí +15°C a neklesne pod -1°C. Konzervy ve skle mají být mimoto ještě skladovány v zatemněné místnosti. 

Ryby

Komentáře